Daijobu (2010) is een interessante kortfilm van Davy en Francis Bosschum. De broers konden een fijne cast bijeensprokkelen voor deze film noir-achtige harde kortfilm van 45 min die zware invloeden heeft van verfilmde comics. Een anti-held die wraak neemt op alles en iedereen. Met dat verschil dat Louie het hoofdpersonage alles behalve een “goeie” jongen is. Hij is een crapuul eerste klas.
De broers konden rekenen op onder andere Lotte Vannieuwenborg, Bert Verbeke, Patsy Van der Meeren die we allemaal kennen van “Thuis” en andere karakterkoppen als Jan Van Looveren, Gene Bervoets en Louis Talpe.
Korte inhoud: Louie (Louis Talpe is echt goed gecast) is opgegroeid een grootgebracht in een maffiagezin. Hij en zijn vader (Gene Bervoets) verdienden massa’s geld met hun duistere praktijken. Louie was het beu en vluchtte naar Tokio. Maar hij maakte de fout een massa geld mee te nemen. Als waarschuwing wordt zijn liefje vermoord. Als hij nog steeds weigert het geld terug te geven, wordt zijn zus (Lotte Vannieuwenborg) in België ontvoerd. Louie keert daarop terug en is van zinnens wraak te nemen op alles en iedereen die een vinger naar zijn zus durft uit te steken. Maar dan neemt zijn vader weer contact met hem op en lijkt hij de controle over de zaak te verliezen.
Daijobu ? Daijobu is het Japanse woord voor ‘Oké’. In het Engelse slang wordt het dan ook in diezelfde betekenis gebruikt: ’t is oké; ik ben oké (niet gekwetst), da’s oké. In een situatie waarbij iemand tegen iemand anders aanloopt, zegt de ene bijv. ‘sorry’, waarop de andere ‘daijobu’ antwoordt.
Voor hun kortfilm konden de broers rekenen op de medewerking van enkele bekende namen uit de Vlaamse tv- en filmwereld. “Toen ik Louis Talpe in september 2008 op de set van Goesting ontmoette, klikte het onmiddellijk,” blikt Davy Bosschum terug. “Louis was toen een onbekende acteur voor mij. Ik had nog nooit naar Mega Mindy gekeken, maar toen ik hem al grappend in het Engels hoorde praten, was ik meteen verkocht – telkens als hij de personages van Snatch imiteerde, kwam ik niet meer bij van het lachen. Zijn accent was onberispelijk. Ik vernam dat hij in Engeland had gestudeerd en ik stelde hem voor om daar iets mee te doen. Ondertussen leerde ik Jan, Gene en Patsy ook beter kennen en stelde ik hen hetzelfde voor. Iedereen ging akkoord. Op filmsets worden veel beloftes gemaakt, maar er komt zelden iets van in huis. Ik vond het dan ook geweldig toen ik een jaar later naar iedereen belde en ze zich allemaal aan hun belofte hielden.”



daijobu.be © Davy Bosschem
Wie Talpe enkel kent van Mega Mindy en als ‘sterren op de dansvloer’, zal trouwens raar opkijken. In Daijobu vertolkt hij namelijk een koelbloedige killer. De cast is overigens een combinatie van gevestigde waarden als Gene Bervoets (De Zaak Alzheimer, Shades, Loft, …) en opkomend talent. “Lotte (Vannieuwenborg) en Bert (Verbeke) heb ik leren kennen op de set van Thuis. Twee jonge acteurs met enorm veel talent. Hun enthousiasme werkt ongelooflijk aanstekelijk. Ik ben ervan overtuigd dat ze later vaste waarden zullen worden.”
De film is zeer sober met de gedesatureerde koude rauwe beelden, weinig soundtrack, amper woorden tenzij de getekende vertelstem van het hoofdpersonage. De beginscene is vrij knap ineengezet met melancholische sfeerbeelden in een overbelicht zomerse sfeer met de contrasterende zware stem van Louie. Zijn gedachten worden afgewisseld met flitsen van gebeurtenissen die zowel verbeelden wat hij verteld als het verhaal aan mekaar rijgen. Fragmentarische scenes die bol staan van het droog geweld. Ik kreeg een Sin City-gevoel op Vlaamse subtiele sobere bescheiden leest geschoeid.



daijobu.be © Davy Bosschem
Louie heeft bijzondere gevoelens voor zijn zus die alles voor hem betekent. Hij duld niet dat aan haar geraakt wordt. Tegenstand wordt uit de weg geruimd. Hij zal zijn doel bereiken. Explosief als hij is, stelt hij maar een keer een vraag. We komen te weten wat Louie allemaal uitspookte, maar de gevoelens voor zijn zus worden niet verklaard. Er wordt een mysterie gecreëerd rond het personage en zijn drijfveren. Kenmerkend en noodzakelijk, maar niet helemaal overtuigend hier.
Sofie (Lotte Vannieuwenborg) komt door haar verschijning vrij onschuldig over maar is de femme fatale van dienst voor wie de protagonist bezwijkt en meteen is zij zijn zwakke plek. Op het einde van deze kortfilm die mij een beetje een oefening lijkt in nadoen wat de groten eerder hebben gedaan, bleef ik wel wat op mijn honger zitten.
Daijobu is nu te koop via www.daijobu.be, in ‘Rockcafé BACKDOOR’ in Gent, waar enkele scènes zijn opgenomen en in een netwerk van krantenwinkels in en rond Gent.
Wa, Louis Talpe kan ook acteren??? Ik dacht dat die kerel voornamelijk danste en meedeed in Mega Mindy toestanden! Spijtig dat ik de film (nog) niet kan kopen in Antwerpen. Wacht wel op de tv-release. Ziet er wel goed uit voor een vlaamse film. Meestal zijn we van die miserabele drama’s gewend.
Louis Talpe kan zeker acteren. Mooie beelden, passende muziek, het scenario vond ik minder, te weinig dialogen, vooral het einde was teleurstellend. Gelukkig maakten de prestaties van de acteurs veel goed. Louis’ accent is perfect indeed!
in de videotheek van wijnegem moviemax kunt ge hem kopen als ex rental. weet wel niet of ik die ga zien.